Hausbót Pohoda


Zaujalo nás na Boat Brno 2005.
Možnost pouze výtlačné plavby na většině českých vodích cest a rozvoj turistiky na Baťově kanálu začíná vytvářet poptávku po kajutových plavidlech schopných celodenní plavby a současně poskytujících posádce rozumnou míru pohodlí i při vícedenních cestách.
Na tento trend zareagoval slovenský výrobce, firma Palestra s.r.o., který představil na podzimním brněnském veletrhu lodí hausbót Pohoda.
Proti standardnímu uspořádání kajutových lodí zaplňuje u tohoto hausbótu kajutová nástavba záďovou část a na přídi je volná paluba s kormidelní konzolí a vstupem do kajuty. Kajuta zabírá prakticky celou šíři lodi, takže boční ochozy jsou velmi úzké a nejsou vybaveny zábradlím - je nutno se přidržovat madel nastřeše kajuty, která je pochozí a umožňuje pobyt posádky, slunění apod.
Vnitřní výbava je standardní a zahrnuje sociální zařízení, kuchyňský kout, lavici do písmenu U se sklopným stolečkem a pod přídovou částí umístěnou "hundekóji".
Plavidlo je poháněno přívěsným motorem o výkonu do 25 HP, v praxi ale postačí jistě i motor o výkonu kolem 10 HP, který zajistí úspornější provoz.
Loď lze u výrobce objednat s hliníkovým nebo ocelovým trupem a s výbavou interiéru a paluby dle přání zákazníka.
Pohoda je bezesporu zajímavé plavidlo, které by své místo mohlo nalézt především v půjčovnách. Jeho hlavní nevýhodou je umístění kormidelní pozice na příďové palubě, kde při špatném počasí bude kormidlování dosti nepříjemné a nedostatečně větraná kajuta, která by si zasloužila více otevíracích luken.Celková délka se závěsným motorem   Lmax = 8,50 m
Délka trupu   LH = 7,5 m
Délka na vodorysce   LHVR = 7,25 m
Šířka   B = 2,94 m
Ponor   TC = 0,34 m
Výška nad vodoryskou s přístřeškem   HOWL = 2,95 m
Výtlak   G = 3,6 t
Materiál   ocel / hliník
Počet kajut   2
Posádka   5 až 7 osob
Výkon motoru   19 kW (25 HP)


Web projektanta

Vydáno dne 04. 12. 2005 | 18979 přečtení | Vytisknout článek
Odkazy

Státní plavební správa ?editelství vodních cest ?R Povodí Labe
Povodí Vltavy Povodí Moravy Batuv kanal
CHMU LAVDISMagazín PLAVIDLA.CZ využívá zpravodajství z databází ČTK a NERIS, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto
obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK nebo NERIS výslovně zakázáno.
Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS. Webdesign CaberNet Software. Přihlásit se.